Sizlere çok önemli ve bazı yönlerden hayati bir konudan bahsedeceğim hatta biraz da yakınabilirim. Siteme de verdiğim isimden yani “Sekans” kelimesinden ötürü sponsorlu olarak birçok danışmanlık adı altında sayfalar görüyorum, durum içler acısı. Denkliği bulunmayan üniversitelerden alınan psikoloji diplomaları, nereden alındığı bilinmeyen çeşitli psikoloji sertifikaları, NLP, Nur Terapistliği, Kuantum Psikoloğu, Nefes Terapistliği, Bilinçaltı Temizliği, Theta Healing, Melek Terapistliği, Kozmik Işık, Reiki Şifalandırma vs. gibi bilimsel metodolojinin dışındaki tekniklerle insanların ruh sağlığını tedavi ettiklerini iddia eden sahte psikologlar. Yaşam koçları ve tüm koçlar da terapi yapmaya ve terapi tekniklerini kullanmaya yetkili değildirler.

Sevgili insanlar lütfen hizmet alacağınız kişinin lisans, yüksek lisans ya da sertifika aldığını iddia ediyorsa her türlü belgelerini görmeyi talep edin. Ofisinde bunların görülebilecek şekilde asılı olması zorunludur. Eğer online hizmet alıyorsanız bunları ön görüşmede görmek istemek en doğal ve yasal hakkınız. Maalesef ki ruh sağlığı alanı istismara çok açık. Bizler bu mesleğin okulunu okuduk, dirsek çürüttük, kimse kusura bakmasın halkın psikolojisini böyle pazar haline getirmelerine göz yumamayız ama rica ediyorum bu konuda herkes bilinçlensin. Sahte psikologlar geri dönüşü çok daha zor olan hasarlar bırakabilir. Ağzına geldiği gibi konuşan mı dersin, Türkçesi olmadan Türkiye’de danışma yapmaya çalışan mı dersin, bir kitap yazıp kendine danışan toplayan mı dersin, TV programlarına çıkıp kendini psikolojik danışman, psikolog olarak sunan mı dersin…

Onların tek amacı insanları sömürüp, cebindeki parayı almak. Peki insanlar neden, ne yaptığı belirsiz kişilerden danışmanlık hizmeti alıyor? Bu kadar değersiz olamazsınız! Birileri tavsiye etmiş, ona çok faydalı (!) gelmiş olabilir ama bilincimiz, ruhumuz o kadar etkiye açık ki nasıl bir etki bıraktığını fark edememiş olabilirsiniz. Bu tarz mağduriyet haberleri çok fazla, duyulmamışlar daha da fazla. Bu tarz insanların farkında olmayabilirsiniz. Bilmiyor olabilirsiniz. Ama artık biliyorsunuz :). Ruh sağlığınızı mesleğin profesyonellerine teslim edin.

İşte tam burada farklı bir bakış açısı sunacağım: TERCİH. Sahte psikoloğa gitmek kişinin seçimi olabilir. Gerçekten uzman olan psikologlar, psikolojik danışmanlar oldukça ulaşılabilir durumdayken kişi görece daha az olan sahte psikoloğa gidiyorsa, bu onun kendi hikayesinde bir yeri dolduruyor, bir döngüye işaret ediyor olabilir. Çünkü terapist seçimi, danışanın hikayesi hakkında bilgi içerir. Ne çok duyarız, “Terapiye de gittim işe yaramadı”. Halbuki ya sahte psikoloğa gitmiştir ya da gerçek terapiye 1-2 seans gitmiştir. Bu sahte terapi onun ihtiyacı olabilir, gerçek bir terapiye hazır olmadığı için onu tercih etmiş olabilir. Belki semptomunu besliyor, yüzleşmekten kaçıyor, mağduriyetinin devamını sağlıyordur. Yani her sahte psikoloğa giden danışan bilmediğinden gidiyor diyemeyiz, kendi seçimini yaşıyor olabilir.

RUH SAĞLIĞI MESLEKLERİ VE GÖREV TANIMLARI İÇİN:
https://pdr.org.tr/2020/12/22/ruh-sagligi-meslekleri-ve-gorev-tanimlari/

Ruh Sağlığı ve Psikolojik Danışma Rehberlik Alan İhlalleri İhbar Hattı İçin:
https://pdr.org.tr/ihbar-hatti/

Sahte Psikolog Bildirimi İçin:
https://www.psikolog.org.tr/tr/formlar/sahte-psikolog-bildirimi/

2 Comments on “SAHTE PSİKOLOGLARA S-ÖVGÜ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s