Gelişmek tüm insanlar için sancılı olur. Bu sancıları hayattaki tecrübeleri çok kısıtlı olan çocuklar da yaşıyor. Bir çocuk içinde bulunduğu gelişim dönemine, aile yaşantısına ve cinsiyetine göre farklı zorlukları barındıran sorunlarla boğuşmaktadır. Buna karşılık tüm bunları yaparken, yaşadıklarının, hissettiklerinin ne anlama geldiğini, nasıl bir çözüm üretmesi gerektiğini bilemez. (Kocaman insanlar olan biz yetişkinler bile bazı durumları anlamlandırmakta zorluklar yaşayabiliyoruz.) Bilinçdışında süregelen bu olaylar, çocuğun dil ile ifade edebileceği şeyler değildir. Bu sorunlarının işaretleri, uzmanlar tarafından çocuğun oynadığı oyunda, çizdiği resimde bulunabilir. Ebeveynler, bu işaretleri net olarak algılayamasa da, önemini kavrayamasa da bunlar gelişimin sağlıklı tamamlanması için çözülmesi gereken sorunlardır. Çocuk, sorunlarının çözülebilir meseleler olduğunu duymalı ya da görmelidir. Bu konuda umudu çocuğa peri masalları verir.

Masallar, ona yaşadığı zor zamanların biteceğini, mutlu sona erişeceğini söyler. Masal, kötülerin cezasız kalmayacağını göstererek, çocuğun içindeki olumsuz duyguları ve fantezilerini tatmin etmesine olanak sağlar. Masalların sadece eğlenme vasıtası olmadığını anlıyoruz. Bilinçdışında gelişen meseleleri, masal; dil, biçimsel nitelikler, kurgu gibi yönleri sayesinde maskeleyerek ele alır. Bu meselelere çocuğun anlayabileceği bir frekansta çözümler önerir ve çocuğun rahatlamasını sağlar.

Çocuğun gelişim dönemindeki stres kaynaklarının büyük çoğunluğu ebeveynleri ile ilişkilidir. Buna karşın çocuk yaşadığı duyguların ve düşüncelerinin ortaya çıkmasını istemez. Çünkü ebeveyni ondan güçlüdür.  Masallar da çocuğun gündemini gizli bir dille işler. Okunan masaldaki karakterler ve dönen olayların çocuğun zihin dünyasında nerelere işaret ettiğini belirlemek olanaksızdır.  Çocuk, anne babası ile ilgili hissettiklerinin anlaşılmadığı masal dünyasının özgürce keyfini çıkarır. Suçluluk ve kaygı içinde rahatsızlık duymasına gerek kalmadan masal aracılığıyla duygularını yaşayabileceği ortamı bulmuş olur. Çocuğa özel anlamları ve mesajlarıyla onun psikolojik gelişimine katkı sağlar.  

***

Velhasılı, masallar çocuğun psikolojik gelişimi için faydalı bir kaynaktır. Masalların yalnızca uykudan önce okunmasına gerek yoktur. Gün içerisinde çocuğunuzla birlikte iyi bir aktivite seçeneği olabilir. Gelişimine uygun masalları tercih etmeye özen gösterin. Çocuğunuz için aldığınız masal, hikaye, hatta roman kitaplarını önceden mutlaka okuyun. Kaş yapalım derken göz çıkarmayalım. Sonra haberlerini duyuyoruz sapık yazarların.

***

Sevgili ebeveynler,
Biliyorum çok zor bir deneyim anne baba olmak, ama unutmayın ki onun kalbi sizinle dolu. Onun dünyası sizden ibaret. Ne verirseniz onu alır. Sevgi, şefkat, merhamet, takdir…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s