Öngör-Planla-Telafi Et

Tüm ilişkiler güzel başlar, mutluluk vericidir. Peki ne oluyor da insanlar boşanıyor ya da mutsuz aileler artıyor? Bunun bir sebebi varsa bir de çözümü olmalı elbet. Çözüm yolları da sebepler kadar çeşitlidir. Size uygun olanı, karakterinize, durumunuza elverişli olanları elinizden ve yüreğinizden geldiğince uygulayarak ilişkinizin kötü gidişatını ya da ilişkinizdeki olumsuz durumları yok edebilirsiniz. İlişkilerdeki kronik problemlerde Stan Tatkin’in ”Biz Böyle Yapıyoruz” kitabında bahsedilen Öngör- Planla-Telafi Et metodunu anlatacağım.

İnsanlar bir davranışı öğrendikten sonra sık olarak kullanıyorlarsa o davranış artık otomatikleşir. Yani düşünmeden de olsa o davranışı yapabilirler. Araba kullanmak, yemek yapmak ya da tepki vermek. Nasıl tepkilerden bahsediyoruz?

Evlilikte sürekli tekrarlayan ve otomatiğe bağlayan tepkiler. Eşiniz sizin eksik bir noktanızı dile getirir/ yakınır, siz de konuyu kapatmak için tamam dersiniz ya da bu her zaman bir tartışmaya bağlanır. Sizin verdiğiniz tepkiye göre değişik bir sürü olay örgüsü yazılabilir. Burada önemli nokta olayın başlangıcıdır. Olayımızı başlatan şey sürekli aynı dili kullanarak, aynı yöntemi uygulayarak karşımızdakinden farklı bir şey görmek, mutsuzluğumuzun bitmesini, yok olmasını istemek. Bu durumun farkına varmadan yapıyor olabilirsiniz. Şu an farkındalık yaşıyor olabilirsiniz.

Sorun olan bir durum olabilir. Bunu düzeltmek için öngör- planla- telafi et diyoruz. Öngörmek sorunun farkında olmak, bilmek demektir. En önemli aşama budur çünkü eşler kendi sorunlarının farkına varmakta sıkıntı yaşamıyor, bunu nasıl çözecekleri konusunda sorun yaşıyorlar. Daha iyi anlaşılması için bir örnekle anlatmak istiyorum.

Evde bir dağınıklık sorunu var. Eşlerden biri akşam işten geldiğinde giysilerini, çantasını ortalığa düzensiz bir şekilde savuruyor diyelim. Olması gereken yerlerine koymuyor ve bu da diğer eşi rahatsız ediyor olabilir. Bu zamana kadar rahatsız olan eş hep söyleniyordu ve diğer taraf da tamam diyordu. Ama aynı tas aynı hamam devam eden bu durumda sizce neden bir değişim yaşanmıyor?

Değişim olması için rahatsızlık yaşayan eşin bunu öngörme aşamasında zamanlamayı iyi yapması gerekir. Bu sorun akşamları ve işten gelince yaşanıyorsa bunu sabah kahvaltısında konuşmak fayda etmeyecektir. Çünkü kişi bunu otomatik olarak yapıyor ve sizin sabah söylediğiniz şey eşinizin aklında uçup gidiyor. Bunun için akşam eşinizle eve girerken konuşmalısınız. Hatırlatmalısınız bir bakıma. Ve asla suçlayıcı, küçümseyici bir dil kullanmadan, eskiden yapılan hatalar yüze vurulmadan, bir küçük rica şeklinde konuşursanız daha etkili olacaktır. Beklentinizi net olarak ifade edin. Eğer karşı tarafta bir bilgi eksikliği varsa bunu şefkatli bir şekilde tamamlayın. Kendi hissettiklerinizi, iç dünyanızı eşinize açmaktan korkmayın. Planlama aşaması da böylece bu konuşma sayesinde gerçekleşmiş oldu.

Telafi etmek ise eşinizin dağınık bıraktığında farkında olup sizden özür dilemesi veya izin istemesi olarak düşünülebilir. Eskiden rahatça ve düşünmeden yapılan bu hareket şimdi yapıldığında sizin bundan duyduğunuz rahatsızlığın bilincinde olan bir eş bulacaksınız karşınızda. İşte şimdi ona yine şefkatli bir yaklaşımla bunu dile getirmesinin sizin için ne kadar önemli olduğunu söyleyin. Karşınızdaki kişiyi de rahatlatmalısınız ki bu gibi durumlar onda kaygıya, eziyete dönüşmesin.

Bir örnek daha vermek istiyorum.

Bu çiftimizde kadın alışveriş merkezine gidip, uzun süre dükkânları dolaşmak istediğinde mutlaka bir tartışma çıkıyor. Çünkü erkek bu aktiviteden hoşlanmıyor ve çok fazla vakit geçirildiği için her defasında direnç gösteriyor. Yazımızı okuyan erkek, eşiyle olan bu sorununda öngör- planla – telafi et metodunu uygulamaya karar veriyor. (Öngördü)

Erkek: Bu hafta sonu AVM’ye gitmek istediğini söylemiştin. Benim gitmek istemememin sebepleri orada sıkılmam ve yapacak bir işimin olmaması. Ama sen beni yanında istiyorsun, seni de anlıyorum. Öyleyse orta bir yol bulmak adına önceden yapılacaklar rotası çizelim ve bir saat belirleyelim. Ona uyalım. Ne dersin?

Kadın: Olur, tamam. Ben seninle vakit geçirmek istiyorum ama senin de mutlu olmanı istiyorum. Benim girmek istediğim 5 dükkân var. İşimiz bitince de yemek yeriz diye düşünüyorum. 2 saat sürer gibi duruyor. (Planladılar)

Erkek: Eğer işin planladığımız saatten uzun sürerse bana söylemeni istiyorum. Ben sıkıldıysam ve gitmek istersem de beni anlayışla karşılamanı bekliyorum. (Telafi)

Kadın: Anlaştık 😊

Sevgili eşler;

Güzel birlikteliğinizi gölgeleyecek küçük tartışma sebeplerinde bu yolları kullanabilirsiniz. Hayat; insanın fark ettiği anlarda yaşanır. Emek vermekten çekinmeyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s